- Forside
- Bløde strømper
- Lagersalg
- Nyheder
- Bløde strømper
- Tøj til voksne og teens
- Børnetøj str 56-170
- Præmaturtøj - meget er nedsat
- Sovetid - børn og voksne
- Personlig pleje, pynt & bad
- Bidesmykker, tangles, slim & dimseting
- MitSignal - armbånd og kort
- Leg, motorik, spil & krea
- ID navne armbånd til børn
- Smykker med rav og krystaller
- Skytsengle, bekymringsdukker & figurer
- Drømmefangere, vindspil & flag
- Aromaterapi
- Bøger til børn og voksne
- Ugeplan, hæfter, kort, plakater
- Høreværn til børn og babyer
- Madlavning og service
- Cd'er og film
- Solbriller fra Babiators
- Hvepse & myg
- Til sygdom og skrammer
- Til svømning og strandtur
- Varer til under en 50'er
- Gavekort
- UDSALG - op til 75%
- Brands - oversigt
-
Nyhed
-
Nyhed
-
Nyhed
-
Nyhed
-
Nyhed
-
Nyhed
Bløde strømper
Bløde strømper til børn og voksne
Herunder finder du et stort udvalg af bløde strømper og footies til både børn og voksne. Nogle er helt fri for sømme, andre er med håndketlet tå (flad søm). Fælles for dem alle er, at de er udvalgt ud fra kriteriet at de ikke må have tykke hårde syninger.
I nogle tilfælde må jeg indgå et kompromis (fordi strømperne måske er gode på andre måder) - så hvis du stiller særlige krav til dine strømper, bør du læse vareteksten, som beskriver sømme, materiale mm.
Jeg ved at behovet for en strømpe uden sømme er forskelligt fra den ene til den anden, derfor har jeg lavet en strømpeguide der kan være til inspiration.
Hvis du er i tvivl om hvilke strømper eller sokker du skal vælge, er du velkommen til at kontakte mig.
Du kan herunder filtrere i materiale, mærker, faver mm, og vælge mellem kategorier.
Der kan være mange årsager til, at man foretrækker strømper uden sømme.
Mit primære fokus er børn og voksne med SI udfordringer i en grad, der har gjort at selv den mindste syning i strømperne har generet.
Jeg har et stort udvalg af sømløse og/eller bløde strømper til både børn og vokse.
Hvad enten du ønsker sømløse strømper i bomuld, bambus eller med uld, så kan jeg hjælpe dig.
Du er velkommen til at kontakte mig, så jeg kan vejlede dig om hvilke strømper du skal vælge.
Strømper er meget individuelt, og det der virker for en, kan drille for en anden. Der er brede fødder, smalle fødder, og sansesarte fødder.
Der kan også være diabetes eller handicaps, der gør at det er nødvendigt at stille andre krav til dine strømper.
Uanset hvad, udvælger jeg næsten udelukkende strømper, der ikke har en hård syning over tæerne. Og det gælder både ankelstrømper, knæstrømper og footies.
Jeg har sømløse og/eller bløde strømper i uld, bomuld og bambus, fra mærkerne Smallstuff, Minymo, SmartKnit, DeoMed, IQ sox, Melton, Note, Dear Denier, XPOOOS, Ubang, InMove og Living Crafts. Heriblandt er der strømper med økologisk uld og bomuld.
Jeg har også strømpebukser til børn fra Minymo.